Memur Kurumlar Ders Notları Haberler Anketler Tarihçe Kitap - Yayınevi Forum İlanlar Dosya İndir Araçlar İletişim Sınav Salonu
Google Grupları
İş İlanlarına abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et
Kullanıcı

Kullanıcı adı:

Şifre :

Şifremi Hatırla
Şifremi unuttum   aktivasyon
Üye ol

KPSS İle İlgili Tüm Gelişme ve Haberler İçin Facebook Sayfamızı Beğeniniz.
 İLK DÜŞÜKTE PANİĞE KAPILMAYIN Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgay Şener, Türkiye'de her 100 gebelikten 15'inin düşükle sonuçlandığını söyledi.

 8.11.2009

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgay Şener, Türkiye'de her 100 gebelikten 15'inin düşükle sonuçlandığını söyledi.

Kadınların ilk düşüklerinde paniğe kapılmamaları gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Şener, "Asıl tehlikeli olan ilk düşükten sonra da meydana gelebilecek düşüklerdir" dedi.

Prof. Dr. Turgay Şener, kadınların hamileliklerinin ilk 3 ayında olan birinci düşükten korkmamaları gerektiğini söyledi. Her 100 gebelikten 15'inin düşükle sonuçlandığını, düşüğün çeşitli nedenleri olduğunu belirten

Turgay Şener, şunları söyledi:"Bunlar rahimde şekil bozukluğu, hormonal bozukluk, kandaki pıhtılaşma, enfeksiyon kapma gibi nedenlerdir. Kadınlar gebeliklerin ilk 3 ayında bir defa düşük yapınca paniğe kapılmamalı. İlk düşükler, genetik olarak sakat doğabilecek bebeklerin vücut tarafından atılmasıdır. Ancak ikinci ya da ilk düşükler de dahil 3 aylık gebelikten daha fazla süredeki düşükler tehlikelidir. Bu durumda kadınlar mutlaka doktora gidip pıhtılaşmaya karşı kanı sulandırıcı ilaç kullanmalıdır."Kan pıhtılaşmasının anne karnındaki bebeğin beslenmesini bozarak, ceninin rahme ya hiç yerleşmemesine ya da düşüğe neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şener, "Kan pıhtılaşması çocuğun anne karnındaki bağlantısını bozuyor. Bu pıhtılaşma annenin beynine de atılabilir. bu durumda anne ya felç kalabir ya da ölebilir" diye konuştu.

Prof. Dr. Şener, düşüklerin kadınları hem fiziksel hem de ruhsal olarak olumsuz yönde etkilediğini belirterek, şöyle konuştu:"8 kez düşük yapan kadınlara rastlıyoruz.

Bu konuda erken teşhis ve tedavinin önemli. Günümüzde teşhisler kolaylaştı. Teşhis konulduktan sonra gebeliğin ilk anından itibaren kanı sulandırıcı ilaçlar verilerek gebeliklerin başarılı bir şekilde oluşması sağlanılyor.

Halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılan bu hastalıkta tedaviyle sonuç almak mümkün." 
 

Oy vermek için yetkiniz yok. Lütfen giriş yapınız.
Yorumlar Yorum eklemek için yetkiniz yok. Lütfen giriş yapınız.
Bu konuda yorum yapılmamış
Yorum eklemek için yetkiniz yok. Lütfen giriş yapınız.

Word'da gör İndir Arkadaşına öner Yazdır RSS Sitene Ekle
Tüm haklar saklıdır © KPSS.com.tr 2007
kpss kpss