Memur Kurumlar Ders Notları Haberler Anketler Tarihçe Kitap - Yayınevi Forum İlanlar Dosya İndir Araçlar İletişim Sınav Salonu
Google Grupları
İş İlanlarına abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et
Kullanıcı

Kullanıcı adı:

Şifre :

Şifremi Hatırla
Şifremi unuttum   aktivasyon
Üye ol

KPSS İle İlgili Tüm Gelişme ve Haberler İçin Facebook Sayfamızı Beğeniniz.
 EGE ÜNİVERSİTESİ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMI İLANI

 9.1.2009

EGE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ: 2008-2009 Eğitim-Öğretim Yılı BAHAR yarıyılında Enstitümüze “Ege Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliğine göre Yüksek Lisans, Yüksek Lisans derecesiyle Doktora ve Lisans derecesiyle Doktora programlarına öğrenci alınacaktır. Adayların başvuracakları program türüne göre aşağıda belirtilen sınavlardan en az tabloda belirtilen puana sahip olmaları ve başvuru için aşağıda yazılı belgeleri sağlamaları gerekmektedir.

EGE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜNE

LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİ ALINACAKTIR

2008-2009 Eğitim-Öğretim Yılı BAHAR yarıyılında Enstitümüze “Ege Üniversitesi Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliğine göre Yüksek Lisans, Yüksek Lisans derecesiyle Doktora ve Lisans derecesiyle Doktora programlarına öğrenci alınacaktır. Adayların başvuracakları program türüne göre aşağıda belirtilen sınavlardan en az tabloda belirtilen puana sahip olmaları ve başvuru için aşağıda yazılı belgeleri sağlamaları gerekmektedir.

Program ALES (Akademik Personel Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) GRE (Graduate Record Examination)
Yüksek Lisans 55 (Sayısal Puan) 610 (Quantitative)
Yüksek Lisans derecesiyle doktora 55 (Sayısal Puan) 610 (Quantitative)
Lisans derecesiyle Doktora 70 (Sayısal Puan) 685 (Quantitative)

A. BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

1. Diploma veya Çıkış Belgesinin Fotokopisi (Resmi Onaylı),

Yüksek Lisans programı ve lisans derecesiyle alınacak doktora proragramı için lisans diploması Yüksek Lisans derecesiyle alınacak doktora programı için lisans ve yüksek lisans diploması (Türk Uyruklu adaylar için yurt dışından alınmış diplomaların denklikleri Yüksek Öğretim Kurulu’nca onaylanmış olmalıdır.)

2. Resmi Onaylı Transkript (alınan derslerin başarı notlarını ve kredilerini belirten belge),

Yüksek Lisans programı ve lisans derecesiyle alınacak doktora proragramı için lisans transkripti Yüksek Lisans derecesiyle alınacak doktora programı için lisans ve yüksek lisans transkripti (Not:100 lük sistemin dışında alınmış olan transkriptlerin ilgili Üniversite tarafından 100 lük sisteme çevrilmiş olması gerekmektedir.)

3. Son iki yıl içerisinde alınmış ALES Sonuç Belgesi (Onaylı Fotokopisi),

(NOT: Yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra en geç bir yarıyıl içerisinde yüksek lisans derecesiyle alınan doktora programına başvuracak adaylardan yeni ALES belgesi şartı aranmaz),

4. T.C. uyruklu adaylar için yabancı dil muafiyet koşulunu sağlayan belge,

(NOT: Yüksek Lisansa başvuracak adaylar, aşağıda belirtilen yabancı dil muafiyet belgelerinden birine sahip olmamaları durumunda; Ege Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünün 20 Ocak 2009 tarihinde yapacağı Yabancı Dil Yeterlik Sınavına girmeleri, bu amaçla 16 Ocak 2009 tarihi mesai bitimine kadar E.Ü.Yabancı Diller Bölüm Başkanlığına başvurmaları gerekir.

5. 3 Adet Fotoğraf,

6. Lisansüstü programlara kayıt ücreti olan 30 YTL'nin yatırıldığına dair banka makbuzu

(Kayıt Ücreti Vakıflar Bankası Kampüs Şubesi 7676236 no’lu hesabına yatırılacaktır. )

7. Özgeçmiş ve eğer varsa adayın mülakatta değerlendirilmesinde yarar gördüğü diğer bilgi ve belgeler.

A.1 Yüksek Lisans İçin Başvuruda Yabancı Dil Muafiyeti Sağlayan Belgeler

E.Ü. Yabancı Diller Bölümünde yabancı dil muafiyet sınavından 70 veya üzeri not alan veya aşağıda belirtilen yabancı dil başarı belgelerinden birine sahip olan adaylar doğrudan mülakat sınavına alınacaktır.

1. Lisans eğitimini yabancı dilde yaptığını gösterir belge,

2.,Kamu Personeli Yabancı Dil Seviye Tesbit Sınavı’nı (KPDS) veya Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavını (ÜDS) en az 50 not düzeyinde başaranlar,

3. Ege Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünden son üç yılda alınmış Yabancı Dil Yeterlik Belgesine sahip olanlar,

4. İngilizce için TOEFL (Testing Of English as a Foreing Language) PBT sınavından (Paper Based Testing) en az 477 puan, CBT sınavından (Computer Based Testing) 153 puan ve IBT(Internet Based Testing) sınavından 53 puan veya Cambridge FCE (First Certificate in English) sınavından en az C ya da IELTS (International English Language Testing System) sınavından en az 5,5 puan almış olanlar.

5. Fransızca için CEFLE (Certificat Europeen de Français Language Etrangere) belgesine sahip olanlar.

6. Almanca için ZDF (Zertificat Deutsch als Fremdsprache) belgesine sahip olanlar.

7. Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenen diğer yabancı dillerden yukarıdaki değerlendirmelere eşdeğer sayılan ve son iki yılda alınmış yabancı dil belgesine sahip olanlar.

A.2 Doktora Öğrenimine Başvuruda Yabancı Dil Muafiyet Koşulunu Sağlayan Belgeler

1. Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavını (ÜDS) veya Kamu Personeli Yabancı Dil Seviye Tesbit Sınavı’nı (KPDS) en az 55 not düzeyinde başaranlar” (*)(ÜDS en az 55 not düzeyinde başaranlar)

2. İngilizce için TOEFL (Testing Of English as a Foreing Language) PBT (Paper Based Testing), CBT (Computer Based Testing) ve IBT(Internet Based Testing) veya Cambridge FCE (First Certificate in English) ya da IELTS (International English Language Testing System) sınavlarından en az ÜDS 55 puanına eşdeğer puana sahip olanlar,

3. Fransızca için CEFLE (Certificat Europeen de Français Language Etrangere) belgesine sahip olanlar.

4. Almanca için ZDF (Zertificat Deutsch als Fremdsprache) belgesine sahip olanlar.

5. Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenen diğer yabancı dillerden yukarıdaki değerlendirmelere eşdeğer sayılan ve son iki yılda alınmış yabancı dil belgesine sahip olanlar.

(*) ÜDS (55) notu; 2 Haziran 2007 tarihinden önce Araş. Görv. kadrosuna atanmış olanlar ile yüksek lisans eğitimine başlamış olanlar, yüksek lisans diploması almak suretiyle doktora eğitimine başlayacak olanlarda eski yönetmelik hükümleri(Madde/2A-2B) uygulanır.

B. BAŞVURU NASIL YAPILIR

B.1 Türk Uyruklu Adaylar için :

- Başvurular tarihleri: Yabancı Dil Muafiyet Belgesi olmayan adaylar için: 12-16 Ocak 2009

Yabancı Dil Muafiyet Belgesi olan adaylar için: 12-22 Ocak 2009 tarihleri arasında internet ortamında yapılacaktır.

- Başvuru sayfalarının görüntülenmesinde herhangi bir problemle karşılaşmamak için Internet Explorer 5.0 veya üst versiyonlarının kullanılması gerekmektedir.

- Başvuru tarihleri arasında Ege Üniversitesinin http://ens.ege.edu.tr/ adresinden Lisansüstü Başvurusu linkini tıklayarak karşınıza gelen ekranda Adınızı, Soyadınızı ve T.C. Kimlik Numaranızı yazarak GİRİŞ butonuna basınız.

-Karşınıza gelen ekrandaki bilgi sahalarını eksiksiz doldurduktan sonra KAYDET butonuna bastığınızda ekranda gördüğünüz numara sizin ADAY NUMARANIZ dır.

Aday numaranızı lütfen saklayınız. Belgeleriniz ile birlikte sizden ADAY NUMARANIZ istenecektir.

-Daha sonra ekranda sizin bilgi sayfanız tekrar karşınıza gelecektir. Biri Tek Disiplinli Anabilim Dallarından, diğeri çok disiplinli Anabilim Dallarından olmak üzere en fazla iki Anabilim dalıa başvuru yapabilirsiniz (*). Eğer başka bir anabilim dalına daha başvurmak istiyorsanız bilgilerinizi tekrar girmeniz gerekmemekte sadece seçmek istediğiniz grubu belirleyip, belirlediğiniz gruptan anabilim dalını varsa bilim dalını seçip KAYDET butonuna basmanız yeterli olacaktır. Karşınıza yeni seçtiğiniz anabilim dalı için ADAY NUMARANIZ gelecektir. Eğer iki farklı anabilim dalına başvurduysanız iki ayrı ADAY NUMARANIZ olacak ve her bir başvuru için iki ayrı Sınav giderlerine katkı payı yatırmanız gerekecektir.

-Aday numaranız yada numaralarınızı ekranda gördükten sonra internet ortamından ön başvuru işleminiz tamamlanmış olacaktır.

-Yukarıda açıklanan başvuru tarihleri süresince gerekli belgeler ile Enstitü Öğrenci İşleri Şefliğine başvurmanız ve ilgili memura ADAY NUMARANIZI / NUMARALARINIZI söylemeniz ve sınava giriş belgenizi almanız gerekmektedir.

- Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra Enstitümüzden aldığınız sınava giriş belgesi ve herhangi bir kimlik ile birlikte belirtilen tarihte ve yerde sınava girebilirsiniz.

B.2 Yabancı Uyruklu Adaylar için :

Aşağıdaki koşulları sağlayan, kendi hesabına öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu adaylar A’da yazılı başvuru belgeleri ile birlikte Enstitü Kayıt İşlerine bizzat başvurmaları gerekmektedir

- Yabancı Uyruklu adayların son iki yıl içerisinde ALES veya GRE sınavlarından herhangi birine girmiş olmaları gerekmektedir.

- Yabancı Uyruklu adaylar için yabancı dil Türkçe’dir, adayların Türkçe Dil seviyeleri tespiti için “E.Ü.Türk Dünyası Araştırma Enstitüsü ve Ankara Üniversitesi Dil Öğretim Merkezi(TÖMER)” tarafından düzenlenen Türkçe kurslarını yada sınavlarını başardıklarını belgeleyenler Türkçe dil koşulundan muaftırlar. Türkçe Yeterlik belgesine sahip olmayan adaylar için “ E.Ü.Türk Dünyası Araştırma Enstitüsü” tarafından yapılacak Türkçe seviye tespit sınavından 100 tam not üzerinden en az 70 not almaları gerekmektedir.

- Lisans veya Yüksek Lisans öğrenimini Türkçe öğretim yapan bir üniversitede tamamladığını belgeleyen adaylar Türkçe Dil sınavında muaf tutulurlar.

- Doktora adaylarının anadilleri dışında İngilizce, Fransızca, Almanca dillerinden birinden yapılan ÜDS’den en az 55 puan veya Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almaları zorunludur.

- Yabancı dilde öğretim yapan Anabilim Dallarına başvuruda bulunan Yabancı Uyruklu adayların öğrenim göreceği dil anadilinden farklı dil ise; Türkçe sınavına ek olarak ilgili programın yabancı dil sınavına girmek zorundadır.

C. LİSANSÜSTÜ KONTENJANLARA BAŞVURU, SINAV ve KESİN KAYIT TARİHLERİ

C. 1. BAŞVURU :Yabancı Dil Muafiyet Belgesi olmayan adaylar için: 12-16 Ocak 2009

Yabancı Dil Muafiyet Belgesi olan adaylar için: 12-22 Ocak 2009

C. 2. SINAV TAKVİMİ

YÜKSEK LİSANS
Tek Disiplinli Anabilim Dalı (*)Çok Disiplinli Anabilim Dalı
Yabancı Dil: 20 Ocak 2009 Salı Saat 09.30(**)
Mülakat: 26 Ocak 2009 Pazartesi Saat: 10.00 Mülakat: 27 Ocak 2009 Salı Saat: 10.00

(**)Yüksek lisans adaylarının 20 Ocak 2009 tarihinde yapılacak olan Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı için 16 Ocak 2009 tarihi mesai bitimine kadar E.Ü.Yabancı Diller Bölüm Başkanlığına başvurmaları gerekir.

DOKTORA
Tek Disiplinli Anabilim Dalı (*)Çok Disiplinli Anabilim Dalı
Mülakat: 28 Ocak 2009 Çarşamba Saat: 10.00 Mülakat: 29 Ocak 2009 Perşembe Saat: 10.00

(*) Çok Disiplinli Anabilim Dalları: Biyoteknoloji, Çevre Bilimleri, Güneş Enerjisi, Nükleer Bilimler, Tabiat Tarihi, Uluslarası Bilgisayar.

C. 3. KESİN KAYIT :02 Şubat 2009 Fen Bilimleri ve Mühendilislik Bilimleri Anabilim Dalları

03 Şubat 2009 Ziraat Bilimleri, Su Ürünleri, Çok Disiplinli Anabilim Dalları

YEDEK KESİN KAYIT: 04 Şubat 2009

D. AÇIKLAMA

1) 2547 Sayılı Kanunun 35. maddesi gereğince “Bir Üniversite Adına Bir Diğer Üniversitede Lisansüstü Eğitim Gören Araştırma Görevlileri Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde Lisansüstü öğrenim görmek isteyen adaylar YÖK’nun izni ile Enstitümüz Lisansüstü Programlarına yerleştirilir. Buna göre; Bir başka yükseköğretim kurumunda öğretim görevlisi, Okutman ve Uzman kadrosunda bulunan öğretim elemanlarının bulundukları şehir dışında lisansüstü öğrenim görmeleri YÖK' nun 16.03.2007 tarih ve 6983 sayılı yazısına göre işlem yapılacaktır.

2) Enstitüye ön kayıt yaptıran ancak Yabancı Dil Sınavı’na girecek Lisansüstü adayların; Enstitüden alınan Sınava Giriş Belgesi ile birlikte 16 Ocak 2009 tarihi mesai bitimine kadar E.Ü. Yabancı Diller Bölümü’ne başvurup, sınav listesine isimlerini yazdırmaları gerekmektedir.

3) Bir aday sınavları farklı günlerde yapılan birden fazla lisansüstü programa başvurabilir. Ancak; Yüksek Öğretim Kurulu’nun bu konuda değişik tarihlerde almış olduğu Yürütme Kurulu kararlarında aynı anda iki programda (lisans-lisansüstü) birden öğrenim görülmesinin uygun olmayacağı kararları dikkate alınarak bir aday sadece bir programa kesin kayıt yaptırabilir.

4) Kayıt kabul işlemleri Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği ile Yönerge hükümleri kapsamında yapılmaktadır.

5) Lisansüstü programlara başvurularında Lisansüstü Yönetmelik, Yönerge veya Lisans Yönetmeliğinde yer almayan durumlarda Yüksek Öğretim Kurulu kararları, Üniversiteler Arası Kurul kararları, Senato kararları aynen uygulanır.

2008-2009 ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ KONTENJANLARI

2008-2009 ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI LİSANSÜSTÜ KONTENJANLARI  
ANABİLİM DALLARI YÜKSEK LİSANS Yüksek Lisans Derecesiyle DOKTORA Lisans Derecesiyle DOKTORA Önkoşullar  
 
 
T.C. Yabancı T.C. Yabancı T.C. Yabancı  
Uyruklu Uyruklu Uyruklu Uyruklu Uyruklu Uyruklu  
ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ 10 - 6 - - -
 
Genel Astronomi 5 - 3 -      
Astrofizik 5 - 3 -      
BİYOKİMYA 3 - 4 - - - Doktora programı için Biyokimya veya Biyoteknoloji alanında Yüksek Lisans yapmış olmak  
BİYOLOJİ 21 1 10 2 - -
 
Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji 2 - 1 -      
Zooloji 11 - 4 1      
Genel Biyoloji 3 - 3 -      
Moleküler Biyoloji 2 1 2 1      
Botanik 3 - - -      
FİZİK 8 - 3 - - -
 
Genel Fizik 3 - 1        
Atom ve Moleküler Fizik 2 - 1        
Katıhal Fiziği 1 - -        
Nükleer Fizik 1 - -        
Matematiksel Fizik 1 - 1        
İSTATİSTİK 3 - 3 - - - İstatistik Bölümü lisans mezunu olmak.  
Uygulamalı İstatistik 3 - -        
İstatistik Teorisi - - 3        
KİMYA 23 - 7 - - - Kimya, Biyokimya, Kimya Mühendisliği veya Kimya Öğretmenliği Lisans mezunu olmak. Öğretim Dili İngilizcedir.  
Analitik Kimya 9 - 4 -      
Anorganik Kimya 1 - - -      
Fizikokimya 7 - - -      
Organik Kimya 6 - 3 -      
MATEMATİK 3 1 6 1 2 1
 
Geometri 1 1 1 1 1 1  
Uygulamalı Matematik 2 - 1 - 1 -  
Bilgisayar Bilimleri - - 4 - - -  
BAHÇE BİTKİLERİ 12 1 5 1 - -    
BİTKİ KORUMA 22 1 4 1     Entomoloji Bilim Dalına alınacak yüksek lisans adaylarının Ziraat Fakültesi mezunu olmaları  
Entomoloji 10 - 1 -      
Fitopatoloji 12 1 3 1      
PEYZAJ MİMARLIĞI 5 1 3 1 - -    
SÜT TEKNOLOJİSİ 5 1 3 1 3 1    
TARIM EKONOMİSİ 18 2 9 2 2 2 Yüksek Lisans için ; adayların İşletme, İktisat, Tütün Eksperliği, Endüstri Müh., Ziraat Fakültesinin diğer bölümleri ve Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümlerinde lisans eğitimi almış olmaları. Doktora için; adayların Tarım Ekonomisi ile ilgili alanlarda yüksek lisans yapmış olmaları  
Tarım Politikası ve Yayım 10 1 6 1 1 1  
Tarım İşletmeciliği 8 1 3 1 1 1  
TARIM MAKİNALARI 10 3 4 2 2 1    
TARIMSAL YAPILAR VE SULAMA 4 1 3 - - -    
TARLA BİTKİLERİ 10 2 10 2 - -
 
Agronomi 2 1 3 1      
Bitki Islahı ve Genetiği 3 - 2 -      
Çayır- Mer’a ve Yem Bitkileri 5 1 5 1      
TOPRAK 16 - 5 - - -    
ZOOTEKNİ 14 3 3 2 - -
 
Hayvan Yetiştirme 6 2 2 1      
Yemler ve Hayvan Besleme 5 1 1 1      
Biometri -Genetik 3 - - - - -  
BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ - - 3 - - - Doktora adaylarının yüksek lisansını, Bilgisayar Mühendisliği veya Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde yapmış olmaları gerekmektedir.  
BİYOMÜHENDİSLİK 9 - 7 - - -    
DERİ MÜHENDİSLİĞİ 2 1 2 1 2 1    
ELEKT.-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ 7 2 2 1 - - Elektrik ve Elektronik ile ilgili Mühendislik, Teknik Eğitim ve Fizik Bölümlerinden lisans derecesi almış olanlar.  
Elektrik 3 1 - -      
Elektronik 4 1 2 1      
GIDA MÜHENDİSLİĞİ 7 - 6 - - -
 
Gıda Teknolojisi 5 - 2 -      
Gıda Bilimleri 2 - 4 -      
İNŞAAT MÜHENDSİLİĞİ 12 1 4 1 - - İnşaat Mühendisliği Bölümünden lisans derecesine sahip olmak.  
Ulaştırma 2 - 1 -      
Hidrolik 3 - - -      
Yapı Malzemesi 5 1 2 1      
Yapı İşletmesi 2 - 1 -      
KİMYA MÜHENDİSLİĞİ 10 2 5 2 - - Öğretim Dili İngilizcedir. Yüksek Lisans için; adayların Kimya Mühendisliği Lisans derecesine sahip olması Doktora için; adayların Kimya Mühendisliği alanında yüksek lisans yapmış olması  
MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ 29 - 13 - - - Adayların Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği ve Gemi Makinaları Mühendisliği Bölümlerinden birinden mezun olması gerekmektedir.  
Enerji 5 - 4 - - -  
Konstrüksiyon ve İmalat 12 - 5 - - -  
Makina Teorisi ve Dinamiği 4 - 1 - - -  
Mekanik 4 - 1 - - -  
Termodinamik 4 - 2 - - -  
TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ 6 2 6 2 14 - 1- Lisansüstü kontenjanlara başvuracak adayların Tekstil Mühendisiliği Lisans derecesine sahip olmaları gerekmektedir. 2-a) Lisans derecesiyle Doktora programına ayrılan kontenjanlara DPT (Tekstil ve Deri Sanayi Doktora Programı) projesi kapsamında öğrenci alınacaktır. Başvuruda bulunan adayların hangi firma adına bu programa başvurduğunu belgelendirmesi gerekmektedir. b) Tekstil mühendisi olanlar dışında diğer müh. alanlarından başvuranlarda tekstil sanayinde deneyimli olmak (1 yıllık tekstil müh. bilimsel hazırlık programı uygulanacaktır.) c) Fen fakültesi mezunlarından fizik ve kimya bölümlerinden mezun olmak (1 yıllık tekstil müh. bilimsel hazırlık programı uygulanacaktır).  
Tekstil Teknolojisi 4 1 4 1 12    
Tekstil Bilimleri 2 1 2 1 2    
SU ÜRÜNLERİ AVL. VE İŞL.TEKN. 18 2 9 2 - -
 
Avlama Teknolojisi 10 1 5 1      
İşleme Teknolojisi 8 1 4 1      
SU ÜRÜNLERİ TEMEL BİL. 9 1 6 1 - -    
SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİK 10 1 6 1 - -    
BİYOTEKNOLOJİ (*) 7 1 4 1 - -    
ÇEVRE BİLİMLERİ (*) 10 2 - - - -    
GÜNEŞ ENERJİSİ (*) 12 1 8 1 - - Enerji Bilim Dalı için: Mühendislik Fakültesi (Kimya, Elektrik-Elektronik, Çevre, Gıda, Tekstil, Jeoloji, Meteoroloji, Bilgisayar, Fizik, Matematik Müh. Bölümleri), Fen Fakültesi (Kimya, Matematik, Fizik, Biyoloji, Biyokimya, Astronomi Bölümleri), Eğitim Fakültesi (Kimya, Matematik, Fizik, Biyoloji Bölümleri), Teknik Eğitim Fakültesi mezunları. Enerji Teknolojisi Bilim Dalı için: Mühendislik Fakültesi ( Makina , Elektrik-Elektronik, Kimya, Biyomühendislik , Gıda, İnşaat, Meteoroloji, Jeoloji, Maden, Çevre, Jeofizik, Enerji, Bilgisayar, Fizik, Matematik, Gemi İnşaatı ve makineları , Endüstri Müh. Bölümleri), Mimarlık, Ziraat Fakültesi Mezunları, Fen Fakültesi (Kimya, Biyoloji, Biyokimya, Astronomi, Matematik, Fizik Bölümleri), Eğitim Fakültesi (Kimya, Biyoloji, Matematik, Fizik Bölümleri), Teknik Eğitim Fakültesi mezunları. Not: Güneş Enerjisi Anabilim Dalı ile Enerji Mühendisliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans mezunları her iki bilim dalı Doktora programına başvurabilirler.  
Enerji 6 - 4 1 - -  
Enerji Teknolojisi 6 1 4 - - -  
NÜKLEER BİLİMLER (*) 23 2 14 2 - - Yüksek Lisans programlarına Fizik, Kimya, Biyoloji, Biyokimya, Astronomi, Eczacılık, Tıp, Eğitim Fakültesi Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Bölümü (Fizik, Kimya, Biyoloji), Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü (Fen Bilgisi) lisans ve Fizik Müh., Kimya Müh., Çevre Müh., Metalurji ve Malzeme Müh., Ziraat Müh., Nükleer Müh., Biyomühendislik diploması olanlar. Doktora programlarına ise Fizik, Kimya, Biyoloji, Biyokimya, Eczacılık ( Radyofarmasi ), Eğitim Fakültesi Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Bölümü (Fizik, Kimya , Biyoloji) yüksek lisans ile Fizik, Kimya, Çevre, Nükleer Yüksek Mühendislik ve Tıp (Nükleer Tıp) diploması olanlar ile İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü veya Nükleer Bilimler Enstitülerinden yüksek lisans diploması olanlar başvurabilecektir.  
Nükleer Bilimler 3 1 2 1      
Nükleer Teknoloji 12 - 8 -      
Nükleer Uygulamalar 8 1 4 1      
TABİAT TARİHİ (*) 3 - - - - - Zooloji Bilim Dalı için: Biyoloji lisans derecesine, Paleontoloji Bilim Dalı için : Jeoloji Mühendisliği lisans derecesine sahip olmak gerekmektedir.  
Paleontoloji 2            
Zooloji 1            
(*) Çok Disiplinli Anabilim Dalları  
NOT: 1)Tek Disiplinli Anabilim Dallarında Doktora programları için adayların ilgili alanlarda yüksek lisans yapmış olmaları ,  
Doğrundan doktora programları için de adayların ilgili alanlarda lisans yapmış olmaları gerekmektedir.  
2) 2008-2009 ÖğretimYılı Bahar Yarıyılı Lisansüstü Kontenjan Önerileri E.Ü. Senatosunda kabul edildiği takdirde geçerli olacaktır.
 

Oy vermek için yetkiniz yok. Lütfen giriş yapınız.
Yorumlar Yorum eklemek için yetkiniz yok. Lütfen giriş yapınız.
Bu konuda yorum yapılmamış
Yorum eklemek için yetkiniz yok. Lütfen giriş yapınız.

Word'da gör İndir Arkadaşına öner Yazdır RSS Sitene Ekle
Tüm haklar saklıdır © KPSS.com.tr 2007
kpss kpss