Memur Kurumlar Ders Notları Haberler Anketler Tarihçe Kitap - Yayınevi Forum İlanlar Dosya İndir Araçlar İletişim Sınav Salonu
Google Grupları
İş İlanlarına abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et
Kullanıcı

Kullanıcı adı:

Şifre :

Şifremi Hatırla
Şifremi unuttum   aktivasyon
Üye ol
{(adsshow.php|rekno=87)}

KPSS İle İlgili Tüm Gelişme ve Haberler İçin Facebook Sayfamızı Beğeniniz.
KPSS'nin dayandığı yönetmelik "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliği"dir. Bu yönetmelik Bakanlar Kurulu Kararı ile 2002 yılında yayımlanmıştır. Tüm esaslar bu yönetmeliğe dayanılarak yürülmektedir.

Söz konusu bu yönetmeliğe 04/03/2006 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan değişiklikle iki madde eklenmiştir. Değişiklikler şu şekildedir:

Değişilikle yönetmeliğe eklenen madde şu şekildedir:

"EKMADDE 3 – Kamu kurum ve kuruluşları, kanunlarda ya da kanunların bu konuya dair düzenleme yetkisi öngördüğü tüzük ve yönetmeliklerde yer alan özel hükümler haricinde, merkezî yerleştirme yapılmasını talep edecekleri kadro ve pozisyonlar için yaş sının tespit edemezler."

Yukarıda yer alan madde hangi grup kadroları kapsamaktadır.

1- Madde merkezi yerleştirme demektedir. Merkezi yerleştirme ibaresi sadece ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirmeler için kullanılmaktadır. Bu nedenle, mevzuatında yer alan özel hükümler hariç olmak üzere yaş sınırı tespit edilemeyeceğine ilişkin hüküm sadece Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanan ve ÖSYM tarafından yapılan merkezi memur yerleştirmelerini kapsamaktadır.

2- Öğretmen atamalarındaki 40 yaş sınırı devam edecektir. Zira öğretmen atamalarını ÖSYM değil MEB yapmaktadır. Ayrıca MEB'in yönetmeliğinde bu konuya ilişkin olarak adaylarda 40 yaş sınırı aranacağına dair hüküm bulunmaktadır.

3- TSK ve kuvvet komutanlıkları ile Adalet Bakanlığı gibi kurumların memur alımı ÖSYM sistemi dışındadır. Bu kurumlar da KPSS sonuçlarına göre eleman almaktadır, ancak sınav ve diğer işlemleri kendileri yürütmektedir. Bu nedenle bu iki kurum, yaş sınırı koymaya devam edebilecektir.

4- Söz konusu düzenleme sadece merkezi yerleştirme dediği için KPSS-A kapsamındaki müfettiş, uzman, denetmen, kontrolör ve uzman yardımcılığı gibi kariyer kadrolar için yaş sınırı uygulamasına devam edilelecektir.

5- 657 sayılı Kanunun 4/B veya 4/C maddeleri kapsamında görevlendirme yapılması bu hükümlere tabi değildir. Yani yaş sınırı aranabilecektir. Çünkü bu statüdeki atamalar merkezi yereleştirmeye tabi değildir.

 

 

Oy vermek için yetkiniz yok. Lütfen giriş yapınız.
Yorumlar Yorum eklemek için yetkiniz yok. Lütfen giriş yapınız.
Yanıt: yaş sınırlaması çok kötü
bahriyekahraman yazmış: Arkadaşlar kpss yaş sınırlaması kalktı diyorlar.Ama yaş sınırlaması halen kalmamış.Ben önlisans muhasebe mezunuyum.32 yaşındayım.Emeklilik yaşını mezarda emeklilik yaptılar.Birincisi bu büyük haksızlık.İkincisi bankalar 28 diğer kamu kuruluşlarında da sırayla yaş sınırlaması var.Hani yaş sınırı kalkmıştı.28 yaşından sonrakilerin hakkı yok mu memur olmaya.Hep haksızlık mı olacak böyle?Adalet nerde?


bugün bütün gün eşim ve kendim için devlet kadrolarında isdihdam edilebileceğimiz bir görev baktım.lakin bütün özelliklerimiz tutsa bile yaş sınırına takılıyor eşim ki daha 30 yaşında.hani yaş sınırı kalkmıştı. kahretsin ki zamanında aile büyüklerimizi dinleyip kpssye ağırlık vermedik,ihmal ettik.bilemedik türkiyenin yarını.....
zozer
2009.7.6 - 10:45
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et
yaş sınırlaması çok kötü
Arkadaşlar kpss yaş sınırlaması kalktı diyorlar.Ama yaş sınırlaması halen kalmamış.Ben önlisans muhasebe mezunuyum.32 yaşındayım.Emeklilik yaşını mezarda emeklilik yaptılar.Birincisi bu büyük haksızlık.İkincisi bankalar 28 diğer kamu kuruluşlarında da sırayla yaş sınırlaması var.Hani yaş sınırı kalkmıştı.28 yaşından sonrakilerin hakkı yok mu memur olmaya.Hep haksızlık mı olacak böyle?Adalet nerde?
bahriyekahraman
2009.7.3 - 2:30
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et
Yardim Lütfen
Arkadaslar ben ikitisat mezunuyum 6 yildir yurtdisindayim ve mezuniyetim 2000 yili anlayacaginiz bu kpss konusunda pek bir fikrim yok,sormak istedigim konu ben sadece kpss b icin yani genel yetenek ve genel kültürden sinava girebilirmiyim? malumunuz 9 yil gecti alan derslerini nerdeyse unuttuk bir dahada hazirlanmak kolay degil.Eger kpss b icin yapilan oturumlara katilip atanma sansim olabiliyorsa,birde sizlerden genel yetenek ve genel kültür icin iyi hazirlanmis bir kaynak tavsiyesi rica ediyorum
herford
2009.5.26 - 16:41
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et
yas sınırı
merhaba arkadaslar ben 10 temmuz 1975 dogumluyum veteriner hekimim..bu sene veteriner hekim atamalarının 2 dılımı yapılacak 2500 kısı ..sımdıye kadar ozel sektorde calıstım ama suanda ıssızım..

ACABA KPSS GIRMELIMIYIM..YAS SINIRI NA TAKILIRMIYIM BANA YARDIMCI OLACAKLARA SIMDIDEN MINNETTAR OLURUM
boceknur
2008.11.23 - 10:14
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et
slmm
18 yasını dolduran tum vatandaşlarımız kps ye gırebılır
emrahunaloglu.tr.gg
2008.9.21 - 16:04
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et
slllmm
atanırsın inş.. kardeş sorun çıkmazz
emrahunaloglu.tr.gg
2008.9.21 - 16:03
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et
bendee
aynen ya hatta 19.12.1990 meslek mezunuyum başvurdum ama atamamı yaparlarmı
mummy
2008.6.23 - 8:46
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et
anlamadım
şimdi arkadaş ben 12,10,1990 dogumluyum ben ticaret lisesini bitirdim ben kpss ye giremilirmiyim
derman42
2008.5.7 - 0:28
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et

Arkadaşına öner RSS Sitene Ekle

Tüm haklar saklıdır © KPSS.com.tr 2007

kpss adli hakimlik idari hakimlik kpss