Memur Kurumlar Ders Notları Haberler Anketler Tarihçe Kitap - Yayınevi Forum İlanlar Dosya İndir Araçlar İletişim Sınav Salonu
Google Grupları
İş İlanlarına abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et
Kullanıcı

Kullanıcı adı:

Şifre :

Şifremi Hatırla
Şifremi unuttum   aktivasyon
Üye ol
{(adsshow.php|rekno=87)}

KPSS İle İlgili Tüm Gelişme ve Haberler İçin Facebook Sayfamızı Beğeniniz.
A grubu ve B grubu kadro ne demektir?

(A) ve (B) grubu kadro ayrımı "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik"te yapılmıştır.

(A) grubu kadrolar; özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle ve belli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutularak mesleğe alınan personel için ihdas edilmiş kadrolar olarak tanımlanmıştır (Örneğin, Müfettiş ve Uzman Yardımcısı, Stajyer Kontrolör, Kaymakam Adayı).

Bu kadroları tercih edecek adayların KPSS'ye girmelerini müteakip ilgili kurumlarca yapılacak sınavlarda da başarılı olmaları gerekmektedir. Bu sınavlar ve aranılan özel şartlar hususunda ilgili kurumlarca yapılacak ilanların takip edilmesi gerekmektedir.

(B) grubu kadrolar ise; kariyer meslek olarak anılan meslekler dışında kalan diğer kadrolar olarak tanımlanmıştır. (Örneğin, mühendis, hemşire, sağlık memuru, teknisyen, veznedar, koruma ve güvenlik görevlisi v.b.)

Bu kadrolara ilk defa atanacak personelin ÖSYM tarafından yapılacak KPSS'ye girerek ÖSYM tarafından ilan edilecek KPSS Tercih Kılavuzunda yer alan kamu kurum ve kuruluşlarına ait boş kadrolardan durumlarına uygun olanları tercih etmeleri halinde, puanları ve tercihleri çerçevesinde adı geçen Kurumca bilgisayar ortamında yerleştirme işlemleri yapılmaktadır.

 

 

Oy vermek için yetkiniz yok. Lütfen giriş yapınız.
Yorumlar Yorum eklemek için yetkiniz yok. Lütfen giriş yapınız.
:S
burda sorulara cvp verebilecek kimse yokmu acabaaaa
nazzu
2009.4.7 - 15:06
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et
çok acillll nolur bilen arkadaşlar cevaplayın!!
herkeze merhaba ben aöf işletme lisans mezunuyum a grubuna giriyorum sanırım öylemi doğrumu anlamışım arkadaşlar?? peki ama ben sadece 1. oturumamı yoksa aynı zamanda 2. oturumadamı gireceğim 2. oturumda hangi dersler olacak sınavda tabi tutulan? 2. oturuma girmesem oluyormu? yani hem cumartesi hem pazar günü mü sınava gireceğim? yanıtlarsanız çok sevinirim
fbgirljojo
2009.4.3 - 3:53
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et
ya her kafadan bi ses çıkıo bu ne biçim iş
Ben matematik mezunuyum merkez bankası yada ziraat bankası sınavlarına girmek istiyorum şimdi ben bu sene kpss de genel kültür genel yetenek ve yabancı dil sınavlarına girdiğimde başvuru hakkını kazanıyor muyum????
_yc_
2009.3.19 - 11:21
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et
slm
ziraat mühendisiyım 2009 da kpss ye gırebılırmıyım
ebruliisa
2009.2.28 - 17:00
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et
işletme mezunu olacaklar...
arkadaşlar işletme son sınıf öğrencisiyim biz hangi sınavlara giriyoruz.Sadece cmrtsi ve pazar sabaha mı?pazar öğleden sonraya da mı girecez ya?
ekinim
2009.2.28 - 5:58
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et
2009 da kpss b olacakmı?
Tam anlamıyla bir açıklama yapılsın lütfen bu sene kpss 2009 da sadece kpss a mı var?
ekinim
2009.2.28 - 5:56
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et
bi soru cevap lütfen
ben mühendislik mezunuyum. kpss de ingilizce sınavına da girmek istiyorum. formda boyle bir secenek var mı yoksa ekstra bişey mi yapılıyor. başka oturum gibi.. cevaplarsanız memnun olurum.
suleyyman
2009.2.25 - 6:25
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et
Yanıt: kpss
dersleri bir şekilde ulaşırsın .. ama A grbunda torpil olayı olması can sıkıcı bir durum.. bence sende cumartesi sabah - öğlen (ing) yani genel yetnek - genel kültüre bak. çünkü pazar sabah- öğlen ders net ortalamsı 5-7 arasında old. için sallasak yaparız yada az biraz çalışarak ... bence cumartesi oturumları çok önemli olcaktır.. başarılar.
aliveli4950
2009.2.19 - 11:40
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et
Yanıt: kpss b
KPSS 2009 DA MEMUR ADAYLARI KPSS B GRBUMA GİREBİLECEKLERMİ YANİ ÖĞRETMEN ADAYLARI HARİÇ GENEL YETENEK VE GENEL KÜLTUR SINAVINA LİSANS MEZUNLARI DA GİREBİLECEKMİ BİLGİSİ OLAN VARMI???
nsrnont
2009.2.6 - 15:57
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et
kpss b
nsrnont
2009.2.6 - 15:55
Cevaplama yetkiniz yok.
Yoruma şikayet et
Diğer yorumlar 1 2 Sonraki >>

Arkadaşına öner RSS Sitene Ekle

Tüm haklar saklıdır © KPSS.com.tr 2007

kpss adli hakimlik idari hakimlik kpss